Pierwszy raz w świecie

Pierwszy wyjazd zagraniczny trwa do dziś. Tak jak niemała część polaków wyjechałam do pracy za granicę. Moim celem było spędzić tu może z 6 miesięcy, bo o roku nawet nie myślałam. Tymczasem mieszkam i pracuje w Irlandii już ponad 7 lat.  Nazwę ten stan po imieniu – zasiedziałam się! Tak więc pierwszy wpis zacznę od miejsca, w którym mieszkam czyli o Sixmilebridge.

20140630_185547

Sixmilebridge to małe miasteczko, 8 km od Shannon, położone pomiędzy Ennis i Limerick. Pobliska wioska Kilmurry jest również częścią parafii Sixmilebridge.

Nie wiem, nie wnikam w jaki sposób z irlandzkiego powstała nazwa, podobno chodzi o to, że Sixmilebridge jest oddalone od Thomondgate w Limerick o około 6 irlandzkich mil.  Jak widać na zdjęciu wyżej nazwa irlandzka brzmi Droichead Abhann Uí gCearnaigh co oznacza Most na rzece O’Kearney; typowe w Irlandii, bo Brytyjczycy namieszali tu jak mogli. Czwarty hrabia Thomond, Donough O’Brien, zbudował obecny tu most w 1610 roku. Dopiero w 1804 roku zbudowano most w Bunratty, do tego czasu ruch między Limerick i Ennis musiał przechodzić przez Sixmilebridge.

PB202813

Rzeka przepływająca przez Sixmilebridge nazywa się O’Garney i postawiony jest na niej pomnik The Miller Returns.

Trudno mi to sobie wyobrazić, szczególnie na obecnie niski poziom wody w rzece ale w XVIII wieku Sixmilebridge było portem rzecznym. Przeworzono i importowano tutaj na przykład olej rzepakowy i mydło,  a towary były wywożone i importowane łodzią z olejarni. Pierwsze Młyny Oleju powstały w Ballintlea w 1664 r. Nadal można tutaj znaleśź pozostałości po magazynach, fabryce mydła i kamiennych młynach. 

Wiele ze starych budynków we wsi zostało zachowanych i znalazły alternatywne zastosowania, tak jak na przykład biblioteka albo dawny Woolen Mills – młyn, w którym obecnie mieszkam.  

 

P3110253
Dawny kościół Church of Ireland – obecnie Biblioteka Publiczna Kilfinaghty

 

Nowoczesny Sixmilebridge jest obecnie jednym z głównych skupisk ludności hrabstwa Clare. Wioska ma rozkwit GAA i klub piłkarski, a zajęcia rekreacyjne obejmują lokalny klub młodzieżowy i klub folkowy.

Tak zwana village (ang.wioska) składa się z głównego skrzyżowania, szkoły, biblioteki, gardy, 2 kościołów, 2 sklepów spożywczych i 3 fryzjerów, poczty i …niech ja je policzę (?) … 5 pubów, było 6. Z czasem coś się zmienia, to ktoś zamknie interes a inny otworzy i tak się tutaj kręci powoli. Jest jeszcze pizzeria, jakiś sklep z pierdołami za parę euro i salon piękności oraz indyjska, chińska i irlandzka „restauracja” bo do restauracji im daleko. Można też zrobić zakład u bukmahera np. postawić na konia albo obstawić wynik meczu.

2013-06-01 13.32.48

2013-08-25 07.11.46

Żółto i niebieski to kolory reprezentujący Hrabstwo Clare

PC022884img_20150331_15254720161030_134540

Dla fanów sportu jest tutaj GAA i Soccer club, oraz Youth club. Dla fanów muzyki jest Folk klub. Najbardziej jednak polecam Zimowy Muzyczny Festiwal!

Winter Music Festival organizowany jest  co roku na przełomie styczeń-luty. Muzyczne zespoły zjeżdżają z różnych zakątków świata by przez ponad tydzień grać od rana do nocy. Wszystkie puby w Sixmilebridge, oraz w pobliskim Bunratty są pełne. Każdy znajdzie coś dla siebie od typowo irlandzkiej muzyki, folku po jazz, blues, rock a nawet grupowe śpiewanie wszystkich w pubie a piwo się leje i ludzie tańczą i śpiewają.

Więcej informacji o festiwalu mozna znaleźć na stronie Shannonside Winter Music Festival

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
(Na zdjęciu zespół Mutefish oraz Special Consensus)

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.