Wiza do Australii.

Czy tak jak mi marzy Ci się podróż do Australii?

Wspaniały kraj, w którym możesz zobaczyć jedne z najpiękniejsze plaż! Możesz zobaczyć miejsca, zwierzęta i roslinność, której nie ma nigdzie indziej na świecie!

Chcesz się wybrać do Australii w podóż solo, ze znajomymi lub do znajomych czy rodziny. Chcesz spędzić tam tydzień, dwa, miesiąc lub nawet rok? W każdym z tych  przypadków będziesz potrzebować wizy.

Photo_1550527969556

Rodzaje wiz do Australii.

Przy aplikacji o wjazd do Australii ma znaczenie czy wybierasz się tam w celach turystycznych czy zarobkowych.

  • Turystyczna wiza do Australii tzw. E-visitor (class TV) ora eVisitor (subclass 651)
  • Wiza na pobyt dłuższy niż 3 miesiące tzw. Visitor Visa (subclass 600)
  • Wiza pozwalajaca podróżować i pracować w Australii tzw. Work and Holiday (subclass 462)
  • Tymczasowa wiza pracownicza (subclass 457)

Aplikacje o wizę składa się za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii – Getting a Visa. Na tej stronie też znajdziesz pełną listę wiz oraz ich koszty, ponieważ za niektóre z wiz trzeba uiścić opłatę.

Ja postaram się przybliżyć Wam tylko pierwsze trzy rodzaje wiz, które zazwyczaj przydają się gdy wybieramy się w celach turystycznych.

1280px-Coat_of_Arms_of_Australia.svg.png
Żródło: en.wikipedia.org

 

  • eVisitor wiza (subclass 651).

Obywatel Polski, planujący podróżować po Australii maksymalnie do 3 miesicy może śmiało aplikować o eVisitor (subclass 651). Wizę można ją uzyskać składając wniosek online. Można na niej śmiało podróżować po Australii, odwiedzać znajomych czy rodzinę.  Jednak na tej wizie nie wolno podejmować żadnej pracy. Nie można też podejmować się żadnych kursów, które trwały by dłużej niż okres wizy. Można natomiast pracować w wolontariacie.

Jak aplikować o eVisitor?

O eVisitor można się starać będąc tylko poza granicami Australii. Otzrymujemy wizę na rok czasu (12 miesięcy) jednak na terenie Australii ma ona ważność 3 miesiace od daty przybycia. O eVisitor można aplikowac wielokrotnie.

Koszt eVisitor wiza – brak.

 

  • Wiza na pobyt dłuższy niż 3 miesiące tzw. Visitor Visa (subclass 600).

Visitor Visa ta jest również (tak jak eVisitor) wizą turystyczną. Jest ona przyznawana osobom, które w Australi chcą spędzić od 3 do 12 miesięcy. Umożliwia ona wielokrotny wjazd na terytorium kraju. Otrzymanie wizy określa jednak warunki pobytu na terenie Australii. Nie można na niej podejmować żadnej pracy zarobkowej.

Jak aplikować o Visitor Visa?

O Visitor Viza wizę można aplikować zarówno będąc poza terytorium Australii jak i przebywając na jej terenie. W tym drugim przypadku koszty otrzymania wizy wynoszą ok. 355AUD czyli 970,00PLN (zależy od kursu walut).

Koszt Visitor Visa wynosi ok 140AUD czyli 380,00PLN/ (355AUD – czytaj wyżej).

 

  • Wiza Work and Holiday (subclass 462).

O ten rodzaj wizy można ubiegać się tylko raz w życiu.

Aby starać się o Work & Holiday wizę (czyli praca i wakacje) trzeba spełnić dużo więcej warunków. Jedenym z nich jest to, że musisz mieć 18 lat do 30 lat (włącznie) w momencie składania wniosku  o wizę! Wiza ta umożliwia pobyt do 12 miesiecy i pracę, jednak nie wolno pracować dłużej niż 6 miesiecy u tego samego pracodawcy. Można rwnież podjąć naukę max. do 4 miesięcy.

Kolejne warunki otrzymania wizy to:

  • Trzeba być zdrowym i zdolnym do pracy.
  • Posiadać wkupione ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu w Australii.
  • Posiadać min. wyższe wykształcenie, min 2 lata.
  • Znajomość języka angielskiego (certyfikat).

Ważne jest również posiadanie środków pieniężnych umożliwiajacych utrzymanie się na starcie lub w oczekiwaniu na pracę – min 5000AUD czyli ok 13 700,00PLN (zależy od kursu walut). Dodam, że w tym ktraju wynajmuje się puste mieszkania i cały sprzęt od łyżeczki, kubka i talerza po łóżko, stół i telewizor trzeba kupić sobie samemu.

Trzeba także przedstawić bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż lub okazać środki finansowe przeznaczone na ten cel.

Spełnienie tych wszystkich wymogów musi poświadczyć Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wydając odpowiednie zaświadczenie.

Jak aplikować o Wizę Work and Holiday?

Wnioski o Wiza Work and Holiday (subclass 462) można składać w Ambasadzie Australii w Berlinie.

Koszt Wiza Work and Holiday to ok. 450AUD czyli ok 1 230,00PLN (zależy od kursu walut).

Wiecej szczegółowych informacji o wizach do Australii można znaleźć na stronie Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii – homeaffairs (strona w języku angielskim). Informacje o cenach i innych opłatach można znaleźć na tej samej stronie w zakładce Fees and-Charges.


 

Jak sprawdzić czy przyznano Ci wizę?

Zaraz po wysłaniu wniosku otrzymasz potwierdzenie złożenia aplikacji. Potwierdzenie przyznania wizy również przychodzi na Twój adres email. Dane te są przetrzymywane w systemie i można je sprawdzić na stronie Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii – Sprawdź szczegóły i warunki wiz.

Spełnienie tych wszystkich warunków nie zawsze oznacza, że otrzymamy wizę. Nawet gdy Ci ją przyznają to po przylocie możesz nie zostać wpuszczony na terytorium Australii – wystarczy ogladnąć sobie Border Security Australia. Jeśli okaże się, że na wizie turystycznej masz zamiar podjąć pracę lub nie masz gdzie się zatrzymać, czy też jesteś bez środków na pobyt w Ausralii czy bez biletu powrotnego itp. mogą Cię cofnąć.

Photo_1550533080319

Ja starałam się o eVisitor (subclass 651), od razu dostałam potwierdzenie wysłania wizy i warunki. Czekałam na nią jedynie 2 dni. Wspomnienia z podróży wspaniałe ale o tym napiszę już osobno!

Photo_1550527966444

2 myśli na temat “Wiza do Australii.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.