Mullaghmore Loop – Burren Park Narodowy w Hrabstwie Clare, Irlandia.

Odwiedzając Hrabstwo Clare w Irlandii, każdy z marszu kieruje się na Moherowe Klify.  Bez urazy, ja też należę do tej grupy! No bo trzeba je zobaczyć koniecznie – New 7 Wonders of Nature, sama na nie głosowałam.  No ale mało kto wie, że ta okolica ma coś jeszcze do zaoferowania i ja również wciąż się o tym przekonuje. Tym razem wybrałam się z Dee do parku na terenie Burren. W tej części wyspy często usłyszeć można słowo „Burren”. Pochodzi ono od irlandzkiego słowa „Boíreann” oznaczającego skaliste miejsce. Amen, bo nic innego bardziej do tego miejsca nie pasuje!!!

Pisałam już kiedyś o części zachodniej Burren gdy wybrałam się tam na wycieczkę rowerową (Klify, Doolin, Aalivee Cave, Poulnabrone Dolmen).

Natomiast na południowo-wschodniej stronie Burren znajduje się Park Narodowy. Jeśli ktoś, tak jak ja lubi spacery to jest tutaj spory teren do przejścia. Cały obszar Burren ma powierzchnię aż 1500 ha a teren ten został wykupiony przez rząd w celu ochrony.

Jadąc do Parku Burren owszem spodziewałam się dużej ilości kamienia ale nie w takim kształcie. Już pod samą bramą wjazdową bardzo zaskoczył mnie kształt wzgórz, jak „wielkie muszle ślimaków”. Najlepszy widok jest jednak z góry. Tam można przez chwilę poczuć się jak na zupełnie innej planecie, totalna podróż w czasie i cofka o miliony lat wstecz.

W całym Burren jest pewna magia, krajobrazu z ukrytymi archeologicznymi miejscami, dziką zwierzyną i piękną roślinnością, która próbuje wyrastać na tych kamieniach. My  natrafiłyśmy na stado dzikich kóz.

P7132310.JPG

 

Mullaghmore po Irlandzku – Mullach Mór, oznacza „Great Summit” czyli „Wielki Szczyt”. Jest to 180 m wapienne wzgórze na terenie Burren w Glenquin. Jest on częścią szlaku zwanego Pętlą Mullaghmore (Mullaghmore Loop) w Narodowym Parku Burren.

Mullaghmore i sąsiedni szczyt Sliabh Rua skręcają się i zginają w sposób, w jaki kamień po prostu nie powinien. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam. Od razu nasuwa mi się pytanie jak to się stało, że kamienie uformowały się w tak nadzwyczajnym kształcie?

Cały krajobraz Burren został ukształtowany przez siły geologiczne od setek milionów lat. Według badań skały te powstały już w okresie karbońskim, od 359 do 299 milionów lat temu. Kamienie tutaj tzw. limestone czyli wapienie, mają swój specyficzny kształt, z charakterystycznymi wygładzeniami i przerwami.

Na północy Burren znajdziemy jaśniejsze kamienie wapienne a na wschodzie ciemniejsze mułowce, łupki i piaskowce (Kliffs of Moher) na południowym zachodzie. Miejscami roślinność ożywiała ten surowy, szary wapień.

IMG_20170713_210051_190.jpg
IMG_20170713_211008_555.jpg
IMG_20170713_211601_549.jpg
IMG_20170713_212308_229.jpg
IMG_20170713_215235_250.jpg
IMG_20170713_212604_838.jpg
P7132280.JPG

Mullaghmore Loop można przejść według wyznaczonych tras lub tak jak my to zrobiłyśmy, czyli  „jak nam się podobało”. W tym przypadku było trochę ciężej. Cały szlak ma ok 6,5 km. Pogoda tego dnia nam dopisała (tzn. nie było deszczu) i na górze zrobiłyśmy sobie mały piknik. Dobrze było wziąć jednak ciepłe  ubrania i coś na wypadek deszczu ponieważ tutaj pogoda zmienia się kilka razy dziennie.

Mapę szlaków można pobrać ze strony BurrenNational Park.

Zródło: Burren National Park

Knockans to najwyższy punkt w parku na wysokości 207 metrów i ciągnie się jako zakręty tarasowy grzbiet do Mullaghmór na południu. Po wschodniej stronie grzbietu znajdują się jeziora (tam nie doszłyśmy).

 

img_20170713_212020_823

W drodze powrotnej zatrzymałyśmy się w Burren Perfumery. Zawsze chciałam tam pojechać, poprzednim razem niestety było już za późno. Można przy okazji podpatrzeć jak wygląda produkcja mydła i perfum. Jest tam również kafejka i serwują pyszne dania.


Jak dojechać?

Park Narodowy Burren znajduje się na południowo-wschodniej stronie obszaru Burren, w północnej cześci County Clare.  Do parku można dojechać z Corofin, drogą R476 do Kilnaboy. W Kilnaboy trzeba skręcić skręcić w prawo (L1112) przed ruinami kościoła. Około 5 kilometrów wzdłuż tej drogi dojżdzamy do skrzyżowania. Przed tym skrzyżowaniem po prawej stronie znajduje się miejsce postoju. Następnie już pieszo, należy skręć w prawo, wzdłuż „drogi Crag”, Park Narodowy Burren znajduje się po lewej stronie.ps. W okresie letnim kursuje tam bus.

P7132358.JPG

11 myśli na temat “Mullaghmore Loop – Burren Park Narodowy w Hrabstwie Clare, Irlandia.

    1. Bardzo polecam, jeśli będziecie wybierać się w te okolice Irlandii. Jest to miejsce inne niz wszystkie, niespotykane. Można sobie zrobić taki krąg, wokół Burren i zobaczyć kilka wartych odwiedzenia miejsc. Pozdrawiam

      Polubienie

  1. Formacje skalne w Burren Park to musi być na żywo coś niesamowitego!
    Jeśli kiedyś w końcu uda mi się dotrzeć do Irlandii to z pewnością będą na liście must see 😉

    Polubione przez 1 osoba

    1. Dziękuję. Chata alchemika – dobre! Właśnie to mi się w tej perfumerii podobało, że pokazują na miejscu jak to wszystko robią. Bardzo ciekawe miejsce, pewnie na dzieciach by zrobiło też wrażenie.

      Polubienie

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.